y przekonać się do tego, że godzinne czy półgodzinne posiedzenie na fotelu stomatologicznym nie musi być przyczyną dyskomfortu, bólu czy irracjonalnego strachu. Bardzo ważne jest jednak to, abyśmy zapisali się do takiego dentysty, do którego będziemy chodzić ze względną przyjemnością. Koniecznie poszukajmy takiej osoby. Prędzej czy później na pewno na nią natrafimy.
Na pewno lepszy okaże się dla nas dentysta prywatny od tego działającego w państwowej placówce. A dlaczego? Wbrew pozorom nie chodzi tu nawet o samego lekarza. Zarówno specjaliści pracujący w prywatnych klinikach, jak i ci zatrudniani przez publiczne ośrodki zdrowia mogą wykazywać się świetnymi kompetencjami i znakomitym podejściem do pacjenta, ale różnica polega na tym, że prywatny gabinet dentystyczny będzie najpewniej lepiej wyposażony. To w nim skorzystamy z większych udogodnień. Będziemy mogli zastosować na sobie najsilniejsze środki znieczulające, które całkowicie zminimalizują nasz ból czy strach.
Możemy jednak śmiało założyć że ma
Każdy człowiek posiada - mniej lub bardziej uzasadnione - lęki. Możemy się od tego odżegnywać i powtarzać wszystkim, że nas to nie dotyczy i niczego się nie boimy, jednak będzie to dalekie od prawdy, bowiem nie ma ludzi nieustraszonych. Dosłownie każdy z nas nosi w sobie pewien strach, czy to dotyczący wysokości, czy przebywania w zamkniętych pomieszczeniach, czy też ciemności. Nie każdy wie jednak o tym, że jednym z najczęściej wskazywanych przez ludzi miejscem, którego się oni obawiają, jest... Gabinet dentystyczny. Tak, to prawda. W parze z nim idzie zresztą sam dentysta. Z przyczyn znanych osobom, które borykają się z tym strachem, nie chcą one nawet słyszeć słowa "stomatolog", wymawianego w ich towarzystwie. Całkiem spory jest procent populacji, który z rozmysłem szerokim łukiem omija gabinet stomatologiczny. Czy przesłanki ku temu są racjonalne, wiedzą tylko posiadacze tego lęku. Możemy jednak śmiało założyć, że ma on podłoże (jak większość naszego strachu) w negatywnych lub nieprzyjemnych doświadczeniach z przeszłości i dzieciństwa, kiedy kształtowały nas nie zawsze miłe wydarzenia.
Cechy dobrego gabinetu dentystycznego
Jeżeli odnosisz wrażenie, że twój dotychczasowy gabinet dentystyczny nie jest dla ciebie do końca dobry, bo np. źle się w nim czujesz i gdy tylko masz się do niego udać, odczuwasz przynajmniej lekki stres, oznacza to jedno - powinieneś go zmienić i to jak najszybciej. Zrób to, zanim dorobisz się prawdziwej fobii. Popatrz na różne placówki dentystyczne w swojej okolicy, a najlepiej sam się do nich udać, by popatrzeć, która z nich mogłaby spełnić twoje oczekiwania.
A na pewno powinieneś zwrócić uwagę na sterylność i ogólny wygląd gabinetu. Dentysta musi cię po nim oprowadzić i pokazać ci - jeśli tylko wyrazisz taką ochotę - wszystkie sprzęty i poszczególne urządzenia. Patrz na ogólną schludność placówki. Jeżeli uznasz, że jest ona estetyczna, uporządkowana i higieniczna, zapewne twoje przypuszczenia będą zgodne z rzeczywistością. A to bardzo ważne, by zabiegi stomatologiczne były przeprowadzane w odpowiednich warunkach. W przeciwnym wypadku mogą one zagrażać twojemu zdrowiu, a czasem nawet i życiu.
Dobry dentysta sprawi, że raz na zawsze zapomnisz o tym, iż kiedykolwiek wcześniej się go bałeś. Od tego momentu bez żadnych problemów będziesz dbać o swoje zęby.
Trzeba po prostu uświadomić sobie że
Lęk przed dentystą potrafi być nieraz tak silny, iż sprawia, że cierpiąca na niego osoba nie jest w stanie nawet przekroczyć progu placówki stomatologicznej. Gabinet dentystyczny staje się dla niej miejscem męki i katuszy, którym niestety musi się poddać, jeśli chce cieszyć się estetycznymi i zdrowymi ząbkami. Na szczęście istnieją praktyczne i sprawdzone techniki, dzięki którym takie lęki można zminimalizować i osłabić. Są to metody przeznaczone do zastosowania "tu i teraz". Można z nich skorzystać w momencie, gdy siedzi się już w gabinecie i czeka na to, aż dentysta wyciągnie swoje narzędzia.
Po pierwsze - wizualizacje. Ale koniecznie te przyjemne, które pozwolą odciągnąć myśli od tematyki związanej z przyrządami dentystycznymi, borowaniem i zębami. Warto wykształcić sobie w głowie wyraźny obraz jakiejś przyjemnej sytuacji, do której można będzie uciec w momencie, gdy lęk stanie się porażająco silny. Dobrze zadziała też praca z oddechem, która ogólnie uspokaja cały organizm. Warto także pracować ze swoimi ogólnymi przekonaniami. Trzeba po prostu uświadomić sobie, że stomatolog nie jest wcale nikim przerażającym.